Dizel araç mı? Benzinli araç mı?

Dizel araç mı? Benzinli araç mı?
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 13.409 kez okundu.

Bu soru yıllardır insanların kafasını kurcalayan bir sorudur Yaygın görüş dizel araçtan yana. Aslında durum tam olarak böyle değil!

Benzinli araçlarında uygun olduğu alanlar var. Üstelik bu veri Bosch gibi bir dünya devinin tezi.

Aracın kullanım alanı bu durumda ön plana çıkıyor. Aracınızı uzun yolda mı kullanacaksınız yoksa şehir içinde mi? Bilindiği gibi şehir içi tüketim uzun yola göre oldukça fazla. Bazen öyle bir hal alıyor ki durum 2 katına kadar çıkabiliyor. Şehir içinde Bosch’un verilerine göre daha ekonomik olmak istiyorsanız benzinli araç ekonomik oluyor. Yılda 15bin kilometre altında kalıyorsanız benzinli araç tercihiniz olmalı. Dizel araçlar vergi ve bakım maliyetleri benzinli araçlara göre daha fazla. Az kilometre yaparak daha az yakıt yakacağınız için bu için bu iki tüketimin ortalaması dizel bir araca göre daha az oluyor.

bosch1

 

Dizel araçlar uzun yolda daha az yakıt tüketiyor. Aracınız büyük ve ticari bir araçsa eğer bu oran çok daha fazla oluyor. Burada büyük araç kamyon otobüs değil. Cip, suv ve panelvan tipi daha ağır araçlar.

Sonuç olarak 15000 çizgisi burada çok önemli. Aşağıdaki soruları kendinize sorup kendinize en uygun yakıt tipini seçebilirsiniz.

bosch2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git