Gear Unavailable Sorunu

Gear Unavailable Sorunu
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 4.574 kez okundu.

Bu sorunun kaynağı şu an için tam olarak bilinmiyor. Sorun DualLogic vites robotlarıyla ilgilidir. DualLogiz vitese sahip araçlar otomatik vites geçişleri yapsa da şanzuman yapısı otomatik değildir. Şanzumana bağlanan bir robot vites geçişlerini yapmaktadır. Bu robot türü son yıllardaki otomatik vitesli araçların bir çoğunda kullanılmaktadır. DualLogic vites Fiat otomobillerde kullanılmaktadır.

Robotun çalışma mantığı basittir aslında. Sizin yerinize debriyaja basar ve vitesi geçişini yapar. Bu tip motorların şanzumanları manuel vitesli bir arabanın ki ile aynıdır. Bu robotların vites geçişlerinde bazen  sorun yaşanmaktadır. Ekranda Gear Unavailable yazar ve araba vites geçişini tamamlayamaz. Hayati önem taşıyan bir durumdur.

Neden hayati önem taşıyor?

Otoyola çıkışınızda otomobil birinci viteste ilerlerken ikinci vitese geçişi tamamlıyamıyor ve 1 viteste ilerleme devam ediyor. Arkanızdan gelecek bir araç bu kamyon, tır gibi bir araç bile olabilir, size çarpabilir. Çünkü siz istediğiniz hıza ulaşamamış oluyorsunuz. Bu durumda kaza riski oldukça yüksektir.

Bütün DualLogic vitesli otomobillerde olmuyor ancak olan grupta mevcut. Onarımı için bir çok metot söyleniyor. Siz her nereye onarım için giderseniz arızanın tamamen giderilme şartı koyun ve ödemelerinizi buna göre yapın. Aksi taktirde bir çok parçayı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ve sonuç alamayabilirsiniz. Bunlar vites robotu, robotun beyni, şanzuman, baskı balata gibi parçalar olabilir ve ciddi maliyet gerektiriyor. Onarıma gittiğiniz yerde bunları belirtin. Mutlaka eski parçalarınızı muhafaza ettirin ve sorununuz gitmezse geri taktırın.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git